wtorek, 2 sierpnia 2011

Nauka gry - pion


Figurą szachową o najmniejszej sile jest pion. Jednakże możemy zaangażować go do bardzo ważnych zadań.

 

 

Tak jak na rysunku, szachiści mają do dyspozycji po 8 pionów, początkowo ustawionych w szeregu.



Na pierwszy rzut oka powyższy rysunek może wydawać się skomplikowany, ale spokojnie, już go omawiam. Widzimy tu sposoby poruszania się szachowego piona. Z założenia ta figura porusza się o jedno pole do przodu. Musimy jednak wiedzieć, że to nie wszystko:

- bicie: pion biję figurę przeciwnika o jedno pole na ukos, nie może zbić figury stojącej przed nim

- pierwsze posunięcie danego pionka (czyli z drugiego szeregu dla białych i z siódmego dla czarnych) może polegać na przesunięciu go do przodu o jedno, lub o dwa pola

- dojście do "końca szachownicy": jeśli biały pion dojdzie do ósmej linii (lub czarny do pierwszej) to następuje promowanie go na figurę wybraną przez gracza (na hetmana, wieżę, gońca lub skoczka)

piątek, 29 lipca 2011

Nauka gry - hetman


Figurą szachową o największej sile jest hetman, potocznie zwany damą.

 

 

Tak jak na rysunku, szachiści mają po jednym hetmanie, który początkowo stoi obok króla.



Każdy zielony punkt na szachownicy oznacza miejsce, na które możemy przesunąć białego hetmana. Tak jak widać, figura ta łączy w sobie sposób poruszania się wieży i gońca.

 

 

Powyższy obraz ukazuje możliwe posunięcia białym hetmanem w danej sytuacji. Nie może on przeskoczyć swoich figur, ale może zbić hetmana przeciwnika (i stanąć na jego miejscu).

wtorek, 26 lipca 2011

Nauka gry - skoczek


Kolejną figurą szachową którą pragnę przedstawić jest skoczek.

 

 

Tak jak na rysunku, szachiści mają po dwa skoczki (potocznie zwane konikami). Sposób ich poruszania się jest bardzo charakterystyczny, zwany 2+1



Każdy zielony kwadrat na szachownicy powyżej pokazuje miejsce, na które możemy przesunąć białego skoczka.

 

 

Ostatni obraz przedstawia możliwe posunięcia białego skoczka, wraz z zbiciem figury przeciwnika (czarna figura zostaje usunięta z szachownicy, a biały skoczek staje na jej miejscu).

sobota, 23 lipca 2011

Nauka gry - goniec

Następną figurą szachową którą chciałbym zaprezentować jest szachowy goniec.

 

 

Tak jak na rysunku, szachiści mają po dwa gońce, jeden stojący na jasnym polu (zwany jasnopolowym), a drugi na ciemnym (zwany ciemnopolowym). Sposób ich poruszania się po szachownicy jest zupełnie odmienny do omawianych wcześniej wież.

 

 

Każdy zielony kwadrat na szachownicy powyżej pokazuje miejsce, na które możemy przesunąć białego gońca. Potocznie możemy powiedzieć, że gońce poruszają się na ukos.






Ostatni obraz przedstawia możliwe posunięcia białej wieży, wraz z zbiciem figury przeciwnika (czarny goniec zostaje usunięty z szachownicy, a biały staje na jego miejscu).

czwartek, 21 lipca 2011

Nauka gry - wieża

Nauczyliśmy się ruchów króla, teraz już będzie tylko łatwiej. Dziś chciałbym przedstawić szachowe wieże.

 

 

Tak jak na rysunku, szachiści mają po dwie wieże, ustawione w narożnikach szachownicy. Sposób ich poruszania jest prosty do nauki, poruszają się po liniach prostych.






Każdy zielony kwadrat na szachownicy powyżej pokazuje miejsce, na które możemy przesunąć białą wieżę. W tej sytuacji jest to aż 14 możliwych miejsc. 

 

 

Ostatni obraz przedstawia możliwe posunięcia białej wieży, wraz z zbiciem figury przeciwnika (czarna wieża zostaje usunięta z szachownicy, a biała staje na jej miejscu).

poniedziałek, 18 lipca 2011

Nauka gry - król

Król to najważniejsza figura na szachownica. Utrata tej bierki oznacza przegraną partię dla szachisty. Poniższy obraz przedstawia króla, wraz z jego ustawieniem początkowym.


Jak widać, biały król przy początkowym ustawieniu zlokalizowany jest na ciemnym polu, a czarny król na jasnym i oczywiście stoją na przeciwko siebie. A oto sposób, w jaki się ta bierka porusza:


Król może poruszać się o jedno pole w każdą stronę. Jak widać zasady gry nie są skomplikowane. Oczywiście są sytuacje,  w których król nie może przesunąć się na pole obok. Wymieńmy je:


Czerwone strzałki wskazują pola, na które biały król nie może się przesunąć. W tej sytuacji nie może tego zrobić, ponieważ nie można dopuścić go, by "podszedł" tak blisko króla przeciwnika. Kolejny przykład:


Biały król w tej sytuacji może przemieścić się tyko na 3 pola (wskazane zieloną strzałką). Nie może podejść królowi przeciwnika, oraz nie może podejść na pola, na które mogą przesunąć się figury przeciwnika - inaczej w najbliższym ruchu mógłby zostać zbity (sposób poruszania się tej czarnej wieży podam w następnym poście). Następna sytuacja pokaże nam, w jaki sposób król bije:


Warto poświęcić chwilę na dobre zrozumienie powyższej pozycji. Król białych nie może przesunąć się na pole zajmowane przez inną białą bierkę. Nie może również przesunąć się na pole, na którym mógłby zostać zbity przez bierkę przeciwnika. W podanej sytuacji, król może przesunąć się tylko na jedno miejsce - to zajmowane przez czarną figurę - a więc zbić ją (następuję ściągnięcie czarnej figury z szachownicy). Widać tutaj, że król bije w taki sam sposób, jak się porusza. Oczywiście warto zwrócić uwagę, że biały król nie mógłby zbić figury przeciwnika, jeśli na nowym polu mógłby zostać zbity przez inną bierkę przeciwnika.

czwartek, 14 lipca 2011

Nauka gry - szachownica

Każdy wie co to jest szachownica. Nie ma znaczenia czy jest drewniana, papierowa czy ze szkła – kwadratowa 64-polowa plansza, składająca się z 8 poziomych rzędów i 8 pionowych kolumn.


Pola szachownicy zostały naprzemiennie oznaczone jako jasne i ciemne. Pamiętaj, aby ustawiać szachownicę w taki sposób, żeby jasny kwadrat znalazł się w jej dolnym prawym rogu. Partię rozpoczyna gracz z białymi figurami.

środa, 13 lipca 2011

Królewska pasja

Witam wszystkich serdecznie

Mam na imię Krzysztof i jestem szachistą z wieloletnim doświadczeniem, jak również pasjonatem tej królewskiej gry. Szachy to coś więcej niż tylko gra, to bogata tradycja, to potęga ludzkiego umysłu, to...mógłbym tak wymieniać w nieskończoność - jestem pewien, że każdy człowiek może wynieść coś pozytywnego z zainteresowania szachami.

Blog ten powstał w celu popularyzowania królewskiej gry, a przeznaczony jest dla każdego. Jeśli do tej pory nie nauczyłeś się grać w szachy, to nic nie szkodzi, zacznę od przedstawienia podstaw, a z biegiem czasu będę ukazywał bardziej zaawansowane aspekty. Znajdziesz tu wiele materiałów treningowych, przygotowanych z myślą o wszechstronności jaką powinien cechować się dobry szachista. Wszystko to będzie przeplatane z ciekawostkami szachowymi, historią gry, przedstawieniem znanych osób, czy zachęceniem do konkretnych imprez szachowych w Polsce.

Zachęcam do odwiedzania tego bloga, jak również do aktywnego zaangażowania w jego rozwoju. Jestem otwarty na wszelkie propozycje, na wszystkie Twoje pytania chętnie odpowiem w komentarzach.